چرا مردها به حرف زنان گوش نمی‌دهند؟

 

 و

 

چرا زنان زیاد حرف می‌زنند و بد پارک می‌کنند؟

 

Why men don't listen & women can’t read maps?

 

How we're different and what to do about it?

 

 

نوشته: آلن و باربرا پیز Allen Pease & Barbara Pease

 

ترجمه : محسن جده‌دوستان و آذر محمودی (ترجمه از آلمانی)

انتشارات فصل سبز 1381

قسمت اول

1       تفاوت با تساوی حقوق در تضاد نیست. منظور از تساوی حقوق، آزادی برای انجام کاری است که برای آن ساخته شده‌ایم و تفاوت این است که زن و مرد برای کار یکسان ساخته نشده‌اند.

 

2       زنان و مردان با یک‌دیگر فرق می‌کنند؛ نه بهترند و نه بدتر، بلکه متفاوتند.

 

3       به علت ظلم‌هائی که در تاریخ به زنان شده است؛ هر صحبتی مبنی بر متفاوت بودن زنان و مردان را، مخالفت با تساوی حقوق زن و مرد و سخنی ناپسند می‌دانند.

 

4       برابری زن و مرد یک قضیه مصلحتی و به عبارت دیگر اخلاقی است؛ اما پرسش درباره‌ی تمایزات اساسی بین آن‌ها، یک مسئله علمی است.

 

5       حجم هورمون‌ها و پیوندهای مغز که در رحم مادر شکل می‌گیرند؛ افکار و رفتارهای ما را تعیین میکنند. بنابراین از ابتدا دو جنس، هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی متفاوتند؛ یعنی برابر نیستند.

 

6       شناختن جنس مخالف یک امتیاز بزرگ است.

 

7       زنان خیلی سریع می‌فهمند که کسی غمگین یا ناراحت است ولی مردان تا کسی گریه نکند و ناراحتی خود را بیان نکند؛ ناراحتی او را نمی‌فهمد. این اصطلاحاً درک زنانه است که برای انجام وظایف مادری و خانه‌داری در زن تکامل پیدا کرده‌است.

 

8       زنان جزئی تغییرات ظاهری و رفتاری دیگران را درک می‌کنند و این توانائی زنان، قرن‌هاست که همسران بی‌وفا را غافلگیر کرده‌است.

 

9       مغز یک مرد در حالت استراحت 70% از فعالیتش کاسته می‌شود؛ ولی زن در همان حال 90%  فعالیت مغزی دارد. بنابراین زن یک رادار سیار است که به طور مرتب از پیرامون خود اطلاعات دریافت کرده و تجزیه تحلیل می‌کند.

 

10     در چشم انسان، سلول‌های مخروطی، وظیفه تشخیص رنگ‌ها و دیدن جزئیات را دارد. عامل انتقال این سلول‌ها بر روی کروموزم x است و زنان بر خلاف مردان که xy هستند 2 کروموزم x دارند ( xx ). پس تعداد بیشتری سلول مخروطی در چشمشان وجود دارد و جزئیات و رنگ‌ها را بهتر تشخیص می‌دهند.

 

11     سفیدی چشم زنان بیش از مردان است و چون سفیدی چشم وظیفه‌اش حرکت و تغییر جهت است؛ زنان بهتر می‌توانند کره‌ی چشمشان را حرکت بدهند بنابراین فضای بیشتری را در هر نگاه می‌بینند.

 

12     زنان دید گسترده‌ای دارند ولی مردان زاویه‌ی دیدشان مثل یک تونل تنگ است.

 

13     چشم مردان بزرگتر از زنان است و برای دیدی تونل مانند و فاصله‌های بسیار دور، برنامه‌ریزی شده است.

 

14     چشم مردان چون به مدت هزاران سال برای شکار تکامل یافته؛ برای نگاه کردن به روبرو و مسافت‌های دور ( برای پیدا کردن شکار ) مناسب است. برخلاف آن، چشم زنان چون وظیفه حفاظت از خانه را برعهده داشته است، می‌تواند تا زاویه 45 درجه از چپ و راست و بالا و پائین را ب‌بیند.

 

15     به علت نوع بینائی‌شان، تعداد تصادفات پسربچه‌ها حدود دو برابر دختربچه‌هاست؛ که البته مقداری از این تفاوت به علت پرجرأت‌تر بودن پسرها نیز هست.

 

16     علت این‌که مردها اشیاء را در یخچال ، کمد و . . . . . دیرتر از زن‌ها پیدا می‌کنند؛ تفاوت وسعت بینائی آن دو جنس است. چیزی که زن با یک نگاه پیدا می‌کند. مرد برای پیدا کردنش باید سرش را به چپ و راست و بالا و پائین حرکت دهد.

 

17     زنان توانائی تجسم فضائی کمتری دارند؛ بنابراین موقع پارک کردن ماشین اغلب با مشکل مواجه شده و به در و دیوار می‌زنند.

 

18     مردان چشم‌چران‌تر از زنان نیستند ولی چون مردها برای دید زدن مجبورند سرشان را به اطراف حرکت دهند زودتر لو می‌روند. ولی زن‌ها در حالی‌که ظاهراً جلوشان را نگاه می‌کنند، اطرافشان را هم دید می‌زنند.

 

19     چون مردان در نور کم دید بهتری از زنان دارند و همچنین تجسم فضائی و تخمین فاصله‌شان با خودروهای دیگر را راحت‌تر انجام می‌دهند؛ بهتر است مردان در شب و زنان در روز رانندگی کنند.

 

20     هنگام ورود به یک مهمانی، زنان در کمتر از 10 دقیقه تمام افراد را از نظر می‌گذرانند و شخصیت و رفتارشان را تجزیه و تحلیل می‌کنند. ولی مردان بیشتر به فضا و مکان توجه می‌کنند و حداکثر چند نفر آشنا را تشخیص می‌دهند.

 

21     مردها معمولاً با دروغ‌هایشان نمی‌توانند زنان را قانع کنند؛ چون آنان عدم‌هماهنگی رفتار و گفتارشان را تشخیص می‌دهند ( با دقتی که روی جزئیات حرکات بدن او دارند ). ولی زن‌ها به راحتی سر مردان را شیره می‌مالند!! برای دروغ به زنان، مردان بهتر است از نامه یا تلفن استفاده کنند! 

 

22     زنان بهتر از مردان می‌شنوند و می‌توانند صداهای بالا ( زیر ) را تشخیص دهند ( مثل گریه‌ی بچه ). علاوه براین، زن می‌تواند صداهای مختلف را از هم تمیز داده و هر جزء آن را مشخص نماید. وقتی چند صدای همزمان است مثل یک گفتگوی شلوغ یا روشن بودن تلویزیون و حرف زدن با تلفن و غیره، این مهارت زنان مشخص‌تر است.

 

23     زنان تغییرات جزئی در قوت وضعف و طنین صدا را خیلی بهتر از مردان درک می‌کنند ( بسیاری از ناگفته‌ها را از لحن کسی می‌فهمند ) و استعدادشان برای آواز خواندن چندین برابر مردان است. گوش زنان به صداهای بم و بلند بسیار حساس است ( اغلب به مردان می‌گویند : صدات را واسه من بلند نکن ) و از صدای آرام و زمزمه‌های لالائی‌مانند لذت می‌برند ( مخصوصاً زمزمه‌های عاشقانه).

 

24     پسران مخصوصاً در سنین بلوغ، بسیاری از صداها وفرکانس‌ها را نمی‌شنوند؛ به همین خاطر اگر پسری را نصیحت می‌کنید و او جای دیگری را نگاه می‌کند، می‌توان مطمئن بود که اکثر کلمات را نمی‌شنود.

 

25     مغز مردان برای آن که جزئیات را ببینند و بشنوند تنظیم نشده است.

 

26     ناز و نوازش در کودکان اثر معجزه‌‌آسائی دارد و کمک می‌کند که از نظر جسمی و روحی سالم‌تر باشند و در بزرگسالی خشونت و پرخاشگری کمتری بروز دهند. ناز و نوازش و تماس پوستی در بزرگسالان ( مخصوصاً زنان ) نیز اثر آرام‌کننده‌ای دارد.

 

27     پوست زنان در بزرگسالی، حداقل 10 برابر بیش از مردان نسبت به فشار و لمس کردن حساس است.

 

28     احتمال این که یک زن، در هنگام صحبت معمولی زن دیگری را لمس و نوازش کند؛ 4 تا 6 برابر مردان است.

 

29     اگر بخواهیم زنان به ما نمره‌ی بهتری بدهند؛ باید آنان را به‌طور مرتب و به‌اندازه کافی نوازش کنیم ( چنگ زدن و فشار زیاد از حد پوست، اثر معکوس دارد ). همچنین اگر بخواهیم از نظر روانی کودکانی سالم داشته باشیم؛ باید همیشه و مرتب آنان را ناز و نوازش کنیم.

 

30     زنان حس چشائی قوی‌تری از مردان دارند و مزه‌های مختلف بخصوص شیرینی را بهتر تشخیص می‌دهند (به همین خاطر قاتل شیرینی و شکلاتند). ولی مردان مزه تلخی و شوری را بهتر درک می‌کنند و به موادی که مزه‌شان رگه‌ای از تلخی داشته باشند بیشتر علاقه دارند.

 

31     زنان حس بویائی قوی‌تری نسب به مردان دارند و از بوی هر مردی می‌فهمند که او سیستم ایمنی قوی دارد یا نه.

 

32     زنان به علت حس‌های قوی‌تر به اصطلاح درک سریع زنانه‌شان، زودتر بالغ می‌شوند. اما پسرها تا سال‌ها به شیطنت‌ها و سبک‌سری‌های کودکانه‌شان را ادامه می‌دهند.

 

33     تحقیقات نشان داده است که در پاسخ به پرسش‌های هوشی، زنان تا 3 درصد بهتر از مردان هستند.

 

34     در بخش‌های مختلفی از مغز زنان، مرکز کلامی وجود دارد و مهارت کلامی آنان اصولاً عالی است. در صورتی‌که در مردان فقط بخش چپ در رابطه با کلام فعال است.

 

35     زنان معلمان زبان خوبی هستند و مردان جهت‌یاب‌های بهتری هستند.

 

36     مشکلات تکلم و از دست دادن قدرت بیان، در مردان 3 تا 4 برابر بیشتر از زنان است.

 

37     دو نیمکره مغز به‌وسیله‌ی رشته عصب‌هائی که جسم پینه‌ای نامیده می‌شود به هم وصل می‌گردند. جسم پینه‌ای در زنان، 30 درصد ضخیم‌تر از مردان است؛ بنابراین می‌توانند چند کار را به‌طور هم‌زمان انجام دهند.

 

38     برای این که دو سمت مغز زنان هم‌زمان فعال است؛ برای آنان تشخیص سمت چپ و راست مشکل‌تر از مردان است.

 

39     15 تا 20 درصد مردان مغز زنانه و حدود 10 درصد زنان مغز مردانه دارند.

 

40     6 تا 7 هفته اول، جنین جنسیت خاصی ندارد؛ گرچه بیشتر ماهیتی زنانه دارد. پس از آن، قسمتی از سلول‌های جنین شروع به ترشح هورمون‌های زنانه یا مردانه ( با توجه به جنسیت ) جنین می‌کند و اندام‌های بدن از جمله مغز به صورت مؤنث یا مذکر شکل می‌گیرد. اگر هورمون مردانه به اندازه کافی نباشد؛ ممکن است اثر لازم را بر روی مغز نگذارد و مغز چنین پسری حالتی دخترانه پیدا کند. ( چون اولویت دریافت این هورمون‌ها با اندام‌های تناسلی است )

 

41     بر خلاف مردان که بخش مربوط به تکلم در یک نیمکره‌ی مغز قرار دارد؛ در زنان علاوه بر نیمکره‌ی چپ، بر روی نیمکره‌ی راست هم بخش کوچکتری برای تکلم دارند ( دوموتوره بودن زبان یا موتور زاپاس ! ) به همین خاطر هم بیشتر و بهتر می‌توانند حرف بزنند؛ هم موقع تکلم بر خلاف مردان کار دیگری را هم می‌توانند انجام دهند.

 

42     مردان می‌توانند مشکلاتشان را در یک فهرست ذهنی جمع‌آوری و در اتاق انتظار قرار دهند. در حالی که مشکلات زنان ( بدون بایگانی شدن ) در سرشان دیوانه‌وار می‌چرخد؛ بنابراین مجبورند درباره‌ی آن صحبت کنند.

 

43     زن در دوره‌ی زنانه‌اش هنگامی که حجم بالائی از استروژن ( هورمون زنانه ) در خونش وجود دارد آرامش بیشتری دارد و بهتر حرف می‌زند. ولی هنگامی که مقدار این هورمون کمتر است و نسبت هورمون مردانه تستوسترون ( که البته مقدارش در زن اندک است ) بالاتر است زن توانائی بیان کمتری دارد اما توان تجسم فضائیش بهتر است ( البته نه به خوبی مردان، فقط در حدی که اگر چیزی به سمت شوهرش پرت کن دقیق‌تر به هدف بخورد ).

 

44     مردان اصولاً با خودشان صحبت می‌کنند چون آنان قدرت بیان زنان را ندارند تا بتوانند با جهان پیرامون خود ارتباط برقرار کنند ( مردان در دلشان حرف می‌زنند و زنان با صدای بلند فکر می‌کنند. )

 

45     اگر مردان بخواهند با زنان رابطه خوبی برقرار کنند باید یاد بگیرند بیشتر صحبت کنند.

 

46     اگر مردی چند کار برای انجام دادن ( یا چند مشکل ) داشته باشد؛ در ذهنش آن‌ها را مرور می‌کند تا به ترتیب کارها را انجام داده یا مشکلات را حل کند. ولی زن کارها و مشکلات را با صدای بلند مطرح می‌کند. به‌همین‌خاطر ممکن است این سوء تفاهم برای مرد ایجاد شود که زن می‌خواهد بگوید کارها یا مشکلاتم زیاد است و تو کمکی به من نمی‌کنی، یا از او کمک می‌خواهد.

 

47     یک زن 6 تا 8 هزار لغت، 2 تا 3 ‌هزار آوا و 8 تا 10 هزار حرکت دست و چهره و اعضای بدن و جمعاً 20 هزار عنصر ارتباطی و یک مرد 2 تا 4 ‌هزار لغت، 1 تا 2 ‌هزار آوا و 2 تا 3 ‌هزار حرکت دست و چهره و اعضای بدن و جمعاً 7 هزار عنصر ارتباطی در روز به‌کار می‌برند. اگر مرد در کار روزانه از 7 هزار عنصر استفاده کند؛ برای همسرش که اکثر آن عنصر ارتباطیش در خانه بلااستفاده مانده چیزی باقی نمی‌ماند که نتیجه‌اش بدخلقی‌های سر شام است.

 

48     زنان چهار برابر بیشتر از مردان دچار ناراحتی‌های آرواره و فک می‌شوند.

 

49     انتظار اکثر زنان این است که وقتی در پایان روز بالاخره تمام کلماتشان را تا آخر خرج می‌کنند؛ صحبتشان را با ارائه راه‌‌حل قطع نکنند.

 

50     زنان خانه‌دار امروزی در مورد حرف زدن مشکل بیشتری دارند چون زنان نسل قبل دور و برشان شلوغ بود ( خانواده‌های بزرگ یا زنان همسایه و بچه‌های زیاد ) و حرف‌هایشان تخلیه می‌شد ولی زنان خانه‌دار امروز با همسایه‌هایشان ارتباط کمتری دارند ( چون شاغلند یا ارتباط‌ها کمتر شده ) و خانواده کوچک شده است؛ بنابراین مرد به تنهائی از پس شنیدن این همه حرف برنمیآید.

 

51     اولین قاعده در گفت‌و‌گو با یک مرد این است که تا حد امکان حرف خود را ساده بیان کنید و با او هم‌زمان در باره‌ی چند موضوع صحبت نکنید.

 

52     زنان به‌خاطر ارتباط بهتر دو نیمکره‌ی مغز می‌توانند درباره‌ی چند موضوع هم‌زمان حرف بزنند و یا اصطلاحاً چند بحث را هم‌زمان جلو ببرند. ولی مردان در مقابل چند موضوع مختلف گیج و عصبی می‌شوند. در واقع مغز زنان سیستم چند کاناله و مردان یک کاناله است.

 

53     در انگلستان در سال 1998 ، 1/99 درصد کارمندان دفتری و منشی‌ها زنان بوده‌اند؛ چون منشی‌گری شغلی است که باید چند وظیفه را هم‌زمان پیگیری کنند.

 

54     در هر جائی که بحث توانائی برقراری ارتباط و قدرت بیان باشد زنان حرف اول را می‌زنند.

 

55     زنان می‌توانند هم‌زمان بخش مکالمه در دونیمکره‌ی مغز و هم بخش شنوائی‌شان فعال باشد. یعنی زنان می‌توانند در آن واحد، هم حرف بزنند و هم گوش بدهند. به‌همین خاطر است که جمع‌های زنانه این‌قدر پر سروصداست.

 

56     زنان به هیچ عنوان نباید حرف مردان را قطع کنند. چون علاوه بر این‌که مردان موقع تمرکز بر حرف زدن، آمادگی شنیدن نیستند؛ معمولاً رشته کلام از دست‌شان خارج می‌شود و یادشان می‌رود چه می‌خواستند بگویند.

 

57     وقتی زن با شما زیاد گفت‌وگو می‌کند؛ شما را دوست دارد. اما اگر او یک کلمه هم با شما حرف نزند در روابطتان مشکلی وجود دارد.

 

58     به‌طور میانگین مردان حدود 9 دقیقه وقت لازم دارند تا بفهمند که زنان با سکوتشان آنان را تنبیه کرده است. تا قبل از 9 دقیقه این سکوت را یک جایزه تلقی می‌کنند.

 

59     زنان دوست دارند غیر صریح حرف بزنند، چون باعث طولانی شدن روند صحبت می‌شود و این کار مانند طرح کردن و حل کردن یک چیستان برایشان لذت‌بخش است. اما مردان چون قاعده‌ی این کار را نمی‌دانند برایشان سردرگمی و دلخوری ایجاد می‌کند.

 

60     وقتی بخواهیم مردی به حرفمان گوش کند باید به موقع او را از آن موضوع باخبر سازیم و در ابتدا، مواردی که می‌خواهیم با او صحبت کنیم را مطرح سازیم.

 

61     زنان در صحبت‌هایشان از غلو و اغراق زیاد استفاده می‌کنند که اگر مرد بخواهد به معنی واقعی کلمات توجه کند دچار سوءتفاهم می‌شود. بنابراین او باید سعی کند معنای واقعی سخن زن را کشف کند.

 

62     زنان موقع گوش دادن، احساساتشان را در چهره‌شان نشان می‌دهند در صورتی‌که مردان چون این احساسات را علناً بروز نمی‌دهند برای زنان بی‌احساس جلوه می‌کنند. از سوی دیگر زنان در نظر مردان کم ظرفیت و دمدمی‌مزاج به‌نظر می‌رسند.

 

63     اگر زنان می‌خواهند که مردان به حرف آنان گوش دهند باید صریحاً بگویند : « دوست دارم ( مثلا نیم ساعت ) به حرف من فقط گوش بدهی بدون این‌که راه‌حلی ارائه کنی».

 

64     زنان توانائی خوبی برای درک تصویری-‌ فضائی خوبی ندارند ( برای پیدا کردن  نقشه یا هدف‌گیری ). زیرا آنان به ندرت مجبور بودند چیز دیگری غیر از مردان را شکار کنند!

 

65     مردان شمال و جنوب را بهتر تشخیص می‌دهند ولی زنان که این توانائی را ندارند بیشتر گم می‌شوند.

 

66     آیا می‌خواهید زندگی خوشی داشته باشید؟ پس هرگز از زنی نخواهید که نقشه شهر یا جاده را برای شما بخواند!

 

67     نقشه‌خوانی وظیفه‌ای مردانه است چون زنان به راحتی شمال و جنوب را تشخیص نمی‌دهند و تخمین مسافتشان معمولاً غلط از آب درمی‌آید.

 

68     مغز زنان برای آموزش بهتر تخصص یافته است تا مغز مردان، زیرا در زنان توانائی ایجاد ارتباط انسانی بهتر رشد کرده است.

 

69     زنان در هیچ کاری کوتاهی نکرده‌اند غیر از این که شبیه مردان نشده‌اند. کسانی که فکر می‌کنند زنان در جامعه به موفقیتی نرسیده‌اند، موفقیت را با مقیاس‌های مردانه سنجیده‌اند.

 

70     حجم مغز افراد بازنشسته‌ای که در این دوران فقط دراز می‌کشند و استراحت می‌کنند کاهش می‌یابد ولی اندازه‌ی مغز بازنشستگانی که از نظر فکری و روانی فعال مانده‌اند تغیر نیافته و یا حتی بزرگتر هم میشود.

 

71     برای مردان اعتراف به اشتباه بسیار سخت است، بنابراین ایستادن و پرسیدن آدرس که نوعی اعتراف به عدم توانائی پیدا کردان راه است؛ برای مردان بسیار مشکل خواهد بود.

 

72     چرا بنی‌اسرائیل چهل سال در بیابان سرگردان بودند؟ برای این که راه را نپرسیدند.

 

73     مغز دختران برای واکنش نسبت به انسان‌ها و چهره‌ها برنامه‌ریزی شده است در حالی‌که مغز پسران نسبت به اشیاء و اشکال واکنش نشان می‌دهد. دختران حتی از دوازده هفتگی افراد خانواده را از غریبه‌ها تشخیص می‌دهند؛ برعکس پسرها اسباب‌بازی‌ها و چیزهائی که از دستشان رها می‌شود را بهتر پیدا می‌کنند.

 

74     در گروه‌های دختران همدلی بیشتر است و رتبه‌بندی و سردسته ندارند. اما در گروه‌های پسرانه، همه قصد برتری بر دیگران را دارند و معمولاً علاوه بر سردسته، افراد گروه هم، هر کدام رتبه و جایگاه خود را دارند و فرد جدید تا قبل از این‌که جایش در سلسله مراتب گروه مشخص گردد، پذیرفته نمی‌شود.

 

75     دختران با کسی که مشکل و نقص عضوی دارد مهربان هستند ولی پسرها چنین کودکی را به نحوی تحریم کرده و اذیت می‌کنند. اگر به یک دختر چهار ساله یک خرس عروسکی یا یک اسباب‌بازی بدهیم آن را به بهترین دوست خود تبدیل می‌کند؛ ولی یک پسر دل و روده‌ی اسباب‌بازی را بیرون می‌ریزد که ببیند چطور کار می‌کند.

 

76     پسران رقابت می‌کنند و دختران همکاری.

 

77     دختران راحت‌تر با هم صمیمی می‌شوند و درد دل می‌کنند ولی پسران این کار را به ندرت انجام می‌دهند. چون هر پسری برای پسر دیگر بالاخره در یک زمینه‌ای رقیب محسوب می‌شود که باید تا حدی از او برحذر باشد.

 

78      بهترین صفاتی که مردان برای خود می‌پسندند: شجاع، بالیاقت، باکفایت، مسلط، قاطع و قابل احترام

بهترین صفاتی که زنان برای خود می‌پسندند: دلسوز، با محبت، دست و دلباز، با احساس، جذاب، صمیمی و خیرخواه

 

79     مردی که احساساتش تحریک شده باشد می‌تواند مثل خزنده به سمت کسی برود و نیش  بزند؛ اما زنی که احساساتش تحریک شده باشد دوست دارد در مورد احساساتش حرف بزند.

 

80     وقتی که زن در روابط با اطرافیانش مشکل دارد نمی‌تواند بر کارش تمرکز کند و وقتی مردی از کارش ناراضی است نمی‌تواند بر روابطش تمرکز کند.

 

81     مرد برای این که عشقش را را به زن نشان دهد، از بلندترین کوه‌ها بالا می‌رود، در عمیق‌ترین دریاها شنا می‌کند و از کویر برهوت می‌گذرد. با این حال زن او را ترک می‌کند برای این که مرد هیچ‌وقت در خانه نبوده است!!

 

82     زن همسرش را به این دلیل ترک نمی‌کند که با آن چه او برایش فراهم کرده احساس خوشبختی نمی‌کند؛ بلکه به این‌خاطر او را ترک می‌کند که از نظر احساسی تأمین نمی‌شود.

 

83     وقتی یک مرد بر حق نباشد احساس ناتوانی می‌کند چون او قادر نبوده وظیفه‌اش را به‌خوبی انجام دهد.

 

84     زن وقتی از مرد می‌خواهد برای کاری ( پیدا کردن راه، تعمیر وسیله‌ای و . . ) از کسی کمک بگیرد مرد این چنین برداشت می‌کند که زن می‌گوید: « تو عرضه‌ی انجام آن کار را نداری، یک مرد دیگر را می‌آورم تا آن را انجام دهد. » در حالی‌که زن در واقع قصد کمک کردن به مرد را دارد و می‌خواهد او کم‌تر اذیت شود.

 

85     مرد به هیچ اشتباهی اعتراف نمی‌کند؛ زیرا می‌ترسد که زن دیگر او را دوست نداشته باشد. واقعیت این است که وقتی مرد به اشتباه خود اعتراف می‌کند زن بسیار بیشتر از قبل او را دوست دارد.

 

86     ابراز احساسات برای مردان به معنای ضعف است.

 

87     مردان طاقت هیچ انتقادی را ندارند برای همین ترجیح می‌دهند با دختران باکره ازدواج کنند.( مبادا در ذهن زن، با مرد دیگری مقایسه شوند. )

 

88     مرد ذاتاً شکاک، در حال رقابت، مسلط، در حال دفاع، تودار و تک‌رو است و وضعیت روحی‌اش را در برابر اطرافیانش مخفی می‌کند تا در هر موقعیتی آقای خانه باشد.

 

89     اضطراب و فشار، باعث فعال شدن عملکرد مغز مرد و تجسم فضائی و منطق می‌شود. اما در مورد زن، مرکز تکلم را فعال می‌کند.

 

90     مهم‌ترین چیزی که یک مرد می‌تواند ( در مورد ارتباط با زنان ) یاد بگیرد، گوش کردن است. و این که گاهی چند صدا از خود در آورد و چند حرکت نشان دهد که یعنی گوش می‌کند، اما هیچ راه‌حلی ارائه ندهد.

 

91     زنان معمولاً به مردان می‌گویند: « تو باید درباره‌ی مشکلت حرف بزنی، بعدش حتماً حالت بهتر می‌شود. » ولی این روش فقط برای زنان کاربرد دارد نه مردان.

 

92     وقتی مردی مشکلی دارد، اولویت برای او، حل آن مشکل است که توسط سمت راست مغز باید انجام شود. دراین حال حرف زدن و گوش کردن که توسط سمت چپ مغز مرد انجام می‌شود، امکان‌پذیر نیست.

 

93     مردان از صخره‌ی تنهائی خود بالا می‌روند تا مشکلاتشان را حل کنند ( مجسمه‌ی تفکر "رُدِن" ) زنانی که آنان را تا آن بالا دنبال می‌کنند، با اردنگی دوباره به پائین فرستاده می‌شوند! ( مگر این‌که یک چای یا شیرینی برای او ببرد و بدون  وادار کردن او به حرف زدن، آنجا را ترک کند. )

 

94     کارهائی مثل خواندن روزنامه یا مجله، تعمیر وسائل منزل، تماشای تلویزیون و بازی‌هائی که احتیاج به حرف زدن زیاد ندارد، روند حل مسئله را در ذهن مردان مختل نمی‌کند، حتی آن را تسریع هم می‌کند. به همین دلیل مردان این کارها را به حرف زدن ترجیح می‌دهند.

 

95     مادران نباید پسران را وادار به گفتگوی چهره به چهره کنند؛ چون این کار را دوست ندارند. بلکه اگر بتوانند موقعی که کاری را با هم انجام می‌دهند ( مثل بازی رایانه‌ای نقاشی و . . . ) با هم صحبت کنند نتیجه‌ی بهتری می‌گیرند.

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو