تبلیغات
ادبستان گلپایگان - عاشورایی که از دست رفت !

عاشورایی که از دست رفت !

 

 

 عاشورایی که از دست رفت !

یاد آن روزهایی که در کوچه پس کوچه های نمناک عاطفه ای پاک ، قدم هایمان چه عاشقانه مسیر مساجد و حسینیه ها را  طی می کرد ، در ذهن شناور خویش تصاویری از کربلا و حسّ و حال نوحه هایی که از دل بر می آمد ، مجسّم می شد. و در هر قطره ی اشکمان ، دنیایی از اندوه به بغض نشسته ای بود که وقتی مسیر چهره ی غمگینمان را طی می کرد ، گرمای آن بر حسّ معنوی و عاشورایی مان می افزود.

با دست های بر آسمان رفته ، با لباس های سیاه ، و زنجیر هایی که ناشی از بلوغ اندیشه و تفکر حسینیمان بود ، این روزها را چه عاشقانه و خالصانه سپری می کردیم. بر سر سفره ی امام حسین ( ع ) جز پاکی و صفا و ظرفی بلورین از بینشی عمیق و آکنده از ایمان ، چیز دیگری به چشم نمی خورد . برکتی داشت که هرگز پایانی برای آن نبود.

اما افسوس ! که از آن روزهای عاشورایی دیگر خبری نیست. هر چند که صدای طبل ها بلند تر و دسته های عزاداری با بیرق ها و عَلم های با شکوه خود ، در صف های طویل انسانی به خوبی ، خود نمایی می کنند ، اما قلب هایمان بی احساس تر و اندیشه های ناب دینیمان با دستان ریا و تزویر شیاطین هوس های روزمرّه  به یغما رفته است و ارزش معنوی این مراسم را ، در زیر غبار غفلت انسانی خویش ، دفن کرده ایم.

و دیگر کسی بر سر سفره اش آن صداقت و خلوص نیت نیست ، ظرف ها پُر از هیاهوی خود نمایی است ، دیگر اگر نان و برنجی به فقیری می رسد ، در ازای آن باید شهرت و ابهتی هم نصیب میزبانش شود. که خدا را شکر هنوز این بیماری خطرناک ، در شهر ما خیلی شیوع پیدا نکرده است که امیدواریم همه با اقدامات پیشگیرانه از مبتلا شدن به آن ، در این روزهای مقدس در امان بمانند .

و اکنون زمانی است که دل به صدای ناخوش کسانی خوش کرده ایم که هر کلامشان به جای اینکه بوی حسین ( ع ) و یاران پاکباخته اش را به مشام برساند و دل را به نام و یا د آنان متحول سازد و به اندیشه ای عمیق وا دارد ، یک نوع حسّ مادی را به مشام می رساند که  کلام با ارزشی را که نام حسین ( ع ) در آن چون نگینی می درخشد ، چون کالایی در بازار اندیشه های نارس ، به فروش گذاشته می شود . دیگر کسی برای خود عاشورا و عاشورائیان حماسه ساز نوحه سر نمی دهد، آن چه که صدای آن ها را رساتر و به ظاهر گیرا تر می سازد حسّ مادی و رغبت دنیوی آن هاست و نه گرایش معنوی و دینی شان.

 

دیگر قلبهایمان مثل گذشته از شنیدن هیچ نوحه ای تاثیر پذیر نمی شود ، مگر آن که به خیمه ی دل خویش رجوع کنیم و در آن محدوه ی کوچک ، اما صمیمی و معنوی ، برای خود نوحه ای از جان سر دهیم و قطره ی اشکی هم ، برای آنانی که عزت خود را از دست داده اند و هم برای خویش که از قافله ی معنویت بسیار دوریم ، بریزیم ، شاید که دل آرام گیرد.

که البته این بیماری واگیر دار مدتی هست که گریبانگیر مردم شهر ما هم شده ، شهری که از سرچشمه ی تقدس ایمانی پاک ، نهال هایی را پرورش داده که اکنون زیر سایه ی پر برکت آن ها ، هنوز هم در گوشه و کنار کشور و حتی سطح جهان با عزت و احترام از این عزیزان یاد می شود . نهال های که ثمره ی وجودی آنان کسانی چون مرحوم ایت الله گلپایگانی ( ره ) و دیگر شخصیت های مهم مذهبی می باشند. که شهر ما به نام و ذکر و یاد آن ها ، در همه جا مفتخر است.

باید بدانیم آن چه که مهم است ، این است که دل در زیر بیرق چه کسی سینه می زند نه اینکه بیرق و عَلم از چه دسته و گروهی است.

البته در مقابل این حقایق تلخ که عزای دیگری را برای مان جلوه گر می سازد در کنار آن هم ، گروه ها و دسته ها و حسینیه هایی هستند که هنوز هم مثل گذشته صدایشان را به رایگان در اختیار دل های بی قرار می گذارند و با حسّ و شوری معنوی بر ارزش این مراسم می افزایند. و دوباره حال و روز آن لحظه های شور انگیز تاریخی را برایمان در ذهن های پریشان زنده می نمایند.و برای حسین و به خاطر حسین ( ع ) مسیر خیابان های تزویر و ریا را با سادگی و اخلاص تمام زیر نگاه های تحقیر آمیز اندیشه های نارس ، طی می کنند.

و تصویر ناب و دلنشینی بر خلاف گروه اول که متاسفانه تعدادشان هر سال بیشتر می شود ، در ذدهن و دل این مردم مجسم می سازند.

در آخر تنها یک آرزو در سینه برای رسیدن به مقصود بی تابی می کند ، و آن این است که هرگز شان و مقام این روز های پر شور و معنوی را با اعمال ریاکارانه و خارج از تقدس ، به انحطاط و پستی نکشانیم. آن چه که از حسین ( ع ) و یارانش سال های سال ، برایمان به یادگار مانده ، ایثار و ایمانی پاک ، شجاعت و شهامتی بود که روزهایی چون عاشورا و تاسوعا را آفرید و ما اگر عظمت و بزرگی این ایام را به راحتی به دستان یغما گر غفلت و خود خواهی بسپاریم ، خیانتی در حق فرزندانمان و آیندگان انجام داده ایم که هرگز قادر به ترمیم آن در ذهن عزیزانمان نخواهیم بود . تصویری را که امروز شما از عاشورا و مراسم ان در دهن کودکانتان ترسیم می کنید ، حتما جنبه ها ی عملی آن را در آینده ای نه چندان دور خواهید دید.

 

 

زهره ملکی

 

موضوع: مقــــــــــــاله،
[ جمعه 1 فروردین 1393 ] [ 10:35 ب.ظ ] [ زهره ملکی ]